Skip to content

123 Broad AveTrenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block244
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,422
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
31%
Improvement Value:$119,100
69%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,538+6.6%
2024$6,131+5.6%
2023$5,807+30.9%
2022$4,437+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960