Skip to content

14 Theresa St

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$125,500
Last Sale Date
May 25, 1994

Property Information

Block246
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
28%
Improvement Value:$137,900
72%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,532+6.4%
2024$7,080+5.4%
2023$6,720+11.8%
2022$6,008+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 2816, Page 42

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960