Skip to content

31 Broad AveTrenton, NJ 08618

Built 1976

Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block256
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
25%
Improvement Value:$167,800
75%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,798+6.4%
2024$8,270+5.4%
2023$7,850+1.4%
2022$7,738+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976