Skip to content

22 Carolina Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 8, 2017

Property Information

Block261
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,220
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
30%
Improvement Value:$143,200
70%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,992+23.4%
2024$6,477+5.4%
2023$6,148+1.4%
2022$6,060+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 6285, Page 1281Recorded5/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1940