Skip to content

14 Carolina Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block261
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,573
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
27%
Improvement Value:$166,300
73%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,900+6.4%
2024$8,366+5.4%
2023$7,941+1.4%
2022$7,828+2.7%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft1,573DeedBook 6428, Page 1829Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,677DeedBook 6264, Page 502Recorded10/6/2016

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6054, Page 339

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5053, Page 11

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4315, Page 276

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2800, Page 283

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940