Skip to content

1130 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Church/Charitable

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jun 21, 2010

Property Information

Block262
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage9,876
Acreage3.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,100
4%
Improvement Value:$2,315,600
96%
Total Assessment$2,416,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$303-68.0%
2001$944+16.9%
2000$807+103.4%
1999$397-39.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$975,000
DeedBook 6064, Page 861