Skip to content

35 Stratford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1943

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Dec 21, 1998

Property Information

Block262
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,476
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
26%
Improvement Value:$130,800
74%
Total Assessment$176,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,954+11.1%
2024$6,259+5.4%
2023$5,941+1.4%
2022$5,856+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3515, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1943