Skip to content

37 Stratford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 10, 1998

Property Information

Block262
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,188
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
32%
Improvement Value:$97,900
68%
Total Assessment$143,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,660+6.4%
2024$5,320+5.4%
2023$5,049+1.4%
2022$4,978+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3408, Page 294

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2819, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1955