Skip to content

1108 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Sep 3, 2019

Property Information

Block263
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,296
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
28%
Improvement Value:$108,700
72%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,939+6.4%
2024$5,582+5.4%
2023$5,299+1.4%
2022$5,223+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
Sq Ft1,296DeedBook 6389, Page 1545Recorded12/6/2019

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 5893, Page 17

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4412, Page 10

Property Sale

Sale
$87,750
DeedBook 3293, Page 188

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950