Skip to content

2 Dover Ct

Trenton, NJ 08618

Built 1955
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 13, 2018

Property Information

Block264
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,100
20%
Improvement Value:$193,300
80%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,534+6.4%
2024$8,962+5.4%
2023$8,506+1.4%
2022$8,385+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5566, Page 182

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4402, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1955