Skip to content

34 Rutledge AveTrenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block267
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,417
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
22%
Improvement Value:$166,700
78%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,405+6.4%
2024$7,900-0.3%
2023$7,927+4.8%
2022$7,564+58.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,417DeedBook 6412, Page 77Recorded8/26/2020

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,417DeedBook 6394, Page 1622Recorded1/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940