Skip to content

113 Robbins AveTrenton, NJ 08638

Built 2007

Last Sale Price
$269,999
Last Sale Date
Sep 14, 2007

Property Information

Block26
Lot119.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,740
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
11%
Improvement Value:$157,100
89%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,715+6.6%
2024$6,297+5.6%
2023$5,964+1.5%
2022$5,876+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$269,999
DeedBook 5724, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 2007