Skip to content

37 Brenwal AveTrenton, NJ 08618

Built 1925

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Nov 15, 1988

Property Information

Block270
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,140
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
29%
Improvement Value:$123,800
71%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,816+6.4%
2024$6,407+5.4%
2023$6,081+28.2%
2022$4,742+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925