Skip to content

301 Westmoreland Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block279
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
31%
Improvement Value:$148,600
69%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,448+6.4%
2024$7,941+5.4%
2023$7,537+1.4%
2022$7,430+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960