Skip to content

630 Concord Cir

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block284
Lot120
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage856
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,100
37%
Improvement Value:$117,800
63%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,351+6.4%
2024$6,910+5.4%
2023$6,558+1.4%
2022$6,465+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900
Sq Ft856DeedBook 6387, Page 1941Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$91,250

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 6371, Page 1904Recorded6/26/2019

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3939, Page 20

Property Sale

Sale
$98,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940