Skip to content

624 Concord Cir

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 23, 2003

Property Information

Block284
Lot123
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
25%
Improvement Value:$187,300
75%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,856+23.1%
2024$8,008+5.4%
2023$7,600+1.4%
2022$7,492+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4662, Page 135

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook 4013, Page 101

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 3622, Page 105

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 2705, Page 219

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940