Skip to content

519 Berwyn Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1941

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Jul 25, 1997

Property Information

Block286.01
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,668
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
29%
Improvement Value:$160,500
71%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,944+6.4%
2024$8,407+5.4%
2023$7,979+1.8%
2022$7,842+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 3250, Page 293

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2623, Page 257

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1941