Skip to content

16 Kinney DrTrenton, NJ 08618

Built 1948

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 27, 2004

Property Information

Block290.01
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
29%
Improvement Value:$167,400
71%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,219+6.4%
2024$8,666+5.4%
2023$8,225+1.4%
2022$8,108+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948