Skip to content

26 Kinney Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1951

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Nov 5, 1986

Property Information

Block290.01
Lot73
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,139
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
40%
Improvement Value:$95,700
60%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,273+6.4%
2024$5,897+5.4%
2023$5,597+1.4%
2022$5,517+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951