Skip to content

421 Latona Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1953

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 3, 2004

Property Information

Block313
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,134
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
31%
Improvement Value:$108,900
69%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,206+6.4%
2024$5,834+5.4%
2023$5,537+1.4%
2022$5,458+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4823, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1953