Skip to content

Pasadena Ave

Trenton, NJ 08618

Vacant Land

Last Sale Price
$28,500,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block320
Lot100
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningPRO
Sq Footage---
Acreage2.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$78,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,072+6.4%
2024$2,887+5.4%
2023$2,741+1.4%
2022$2,701+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$28,500,000

From:

To:

DeedBook 6177, Page 782Recorded8/28/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$22,500,000
DeedBook 4991, Page 250