Skip to content

795 Parkway Ave #3

Trenton, NJ 08618

Built 1984
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block320
Lot14
QualifierC3
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
42%
Improvement Value:$145,000
58%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,833+6.4%
2024$9,243+5.4%
2023$8,773+1.4%
2022$8,648-17.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6586, Page 1762Recorded4/1/2025

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1984