Skip to content

940 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block320
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningBN
Sq Footage4,320
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
22%
Improvement Value:$650,700
78%
Total Assessment$834,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$75-65.7%
1996$219+0.0%
1995$219
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960