Skip to content

849 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2000

Property Information

Block320
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class10
Description2SB 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
22%
Improvement Value:$330,000
78%
Total Assessment$421,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,574+6.4%
2024$15,579+5.4%
2023$14,787+1.4%
2022$14,576+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946