Skip to content

751 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 15, 2015

Property Information

Block320
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
35%
Improvement Value:$88,300
65%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,372+6.4%
2024$5,050+5.4%
2023$4,793+1.4%
2022$4,725+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 6232, Page 746Recorded10/29/2015

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 3869, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1952