Skip to content

22 Ranchwood Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block320
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1.5SL1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,442
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,100
36%
Improvement Value:$84,800
64%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,227+6.4%
2024$4,913+5.4%
2023$4,663+1.4%
2022$4,597+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$403,000
Sq Ft1,442DeedBook 6582, Page 1149Recorded2/11/2025

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,148DeedBook 6553, Page 1081Recorded4/10/2024

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951