Skip to content

15 Ranchwood Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1951

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Feb 25, 1992

Property Information

Block320
Lot84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
31%
Improvement Value:$115,100
69%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,556+6.4%
2024$6,163+5.4%
2023$5,850+1.4%
2022$5,766+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951