Skip to content

122 W Farrell Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1965
Apartment

Last Sale Price
$28,500,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block320
Lot99
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage17,832
Acreage26.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,760,000
30%
Improvement Value:$13,284,200
70%
Total Assessment$19,044,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$749,008+6.4%
2024$704,064+5.4%
2023$668,261+1.4%
2022$658,739+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$28,500,000

From:

To:

DeedBook 6177, Page 782Recorded8/28/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$22,500,000
DeedBook 4991, Page 250

Property Sale

Sale
$6,000,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965