Skip to content

67 Homan AveTrenton, NJ 08618

Built 1994

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
Oct 1, 1993

Property Information

Block321
Lot1.12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,238
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
20%
Improvement Value:$175,900
80%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,664+6.4%
2024$8,141+5.3%
2023$7,730+1.4%
2022$7,620+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 2731, Page 10

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2624, Page 167