Skip to content

860 Lower Ferry Rd #1-N

Trenton, NJ 08628

Built 1973

Last Sale Price
$119,745
Last Sale Date
Jan 16, 2009

Property Information

Block322
Lot15
QualifierC113
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class33
Description---
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,421
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,000
24%
Improvement Value:$52,800
76%
Total Assessment$69,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,745+6.4%
2024$2,581+5.4%
2023$2,449+1.4%
2022$2,414+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,745
DeedBook 5983, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1973