Skip to content

860 Lower Ferry Rd #6-E

Trenton, NJ 08628

Built 1973

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block322
Lot15
QualifierC605
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class33
Description---
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,276
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,000
34%
Improvement Value:$32,300
66%
Total Assessment$49,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,939+6.4%
2024$1,823+48.2%
2023$1,230+2.0%
2022$1,205+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,276DeedBook 6517, Page 1734Recorded3/17/2023

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 6193, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1973