Skip to content

25 Preston AveTrenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2011

Property Information

Block322
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,056
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
25%
Improvement Value:$117,700
75%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,210+6.4%
2024$5,838+5.4%
2023$5,541+1.4%
2022$5,462+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 6030, Page 323

Property Sale

SaleMulti
$122,500
DeedBook 5943, Page 64

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4378, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1930