Skip to content

1709 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Jul 8, 2015

Property Information

Block322
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage936
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
27%
Improvement Value:$118,400
73%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,379+6.4%
2024$5,997+5.4%
2023$5,692+1.4%
2022$5,611+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 6223, Page 590Recorded7/15/2015

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 2559, Page 679

Property Sale

SaleMulti
$77,700
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930