Skip to content

370 Sullivan WayTrenton, NJ 08628

Built 1957
Industrial

Last Sale Price
$6,100,000
Last Sale Date
May 18, 2006

Property Information

Block341.01
Lot3.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage---
Acreage11.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$592,900
11%
Improvement Value:$4,874,800
89%
Total Assessment$5,467,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$215,045+6.0%
2024$202,788+5.4%
2023$192,476+1.4%
2022$189,733+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$6,100,000
DeedBook 5373, Page 76

Property Sale

Sale
$4,950,000
DeedBook 5035, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1957