Skip to content

447 Silvia StTrenton, NJ 08628

Built 1989

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 28, 2019

Property Information

Block341
Lot6
QualifierC447
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5401

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
23%
Improvement Value:$101,300
77%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,203+6.4%
2024$4,891+5.4%
2023$4,642+1.4%
2022$4,576+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,092DeedBook 6387, Page 139Recorded11/12/2019

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4835, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1989