Skip to content

1300 Parkway AveTrenton, NJ 08628

Built 2006
Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Oct 8, 1982

Property Information

Block365
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
ZoningB-H
Sq Footage19,968
Acreage3.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$649,000
50%
Improvement Value:$646,800
50%
Total Assessment$1,295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,964+6.4%
2024$47,906+5.4%
2023$45,470+1.4%
2022$44,822+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$1,100,000
DeedBook NaN, Page NaN