Skip to content

1277 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1968

Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block367
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
26%
Improvement Value:$176,300
74%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,392+6.4%
2024$8,828+5.4%
2023$8,379+1.4%
2022$8,260+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968