Skip to content

155 Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1958

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 22, 2017

Property Information

Block367
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,650
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,500
28%
Improvement Value:$181,800
72%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,923+6.4%
2024$9,328+5.4%
2023$8,853+1.4%
2022$8,727+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 6299, Page 1647Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4689, Page 141

Property Sale

Sale
$11,575
DeedBook 2552, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1958