Skip to content

209 Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1935
Other Exempt

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Jan 24, 1986

Property Information

Block367
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,224
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
33%
Improvement Value:$124,200
67%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,287+1.5%
2022$6,194+2.8%
2021$6,026-2.3%
2020$6,168-2.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1935