Skip to content

158 Scotch Rd

Trenton, NJ 08628

Built 2006
Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Mar 31, 2009

Property Information

Block367
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings1
ZoningPRO
Sq Footage8,068
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
17%
Improvement Value:$1,020,400
83%
Total Assessment$1,234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,549+6.4%
2024$45,636+5.4%
2023$43,315+1.4%
2022$42,698+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,300,000
DeedBook 5995, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 4983, Page 289

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook NaN, Page NaN