Skip to content

1249 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Jul 26, 2007

Property Information

Block367
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,058
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
28%
Improvement Value:$159,300
72%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,645+6.4%
2024$8,126+5.4%
2023$7,713+1.4%
2022$7,603+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 5686, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1955