Skip to content

101 Celia WayTrenton, NJ 08628

Built 1945
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block372.01
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class10
Description2SC
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage29,008
Acreage8.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$973,000
11%
Improvement Value:$7,876,300
89%
Total Assessment$8,849,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$90-90.5%
2001$944-65.5%
2000$2,736+174.0%
1999$999-12.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945