Skip to content

28 W Upper Ferry Rd(Block 373 Lot 14)Trenton, NJ 08628

Built 1952

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 7, 2020

Property Information

Block373
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningBN
Sq Footage1,540
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
23%
Improvement Value:$170,900
77%
Total Assessment$220,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,684+6.4%
2024$8,163+5.4%
2023$7,748+1.4%
2022$7,637+47.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 6418, Page 52Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$175,100
DeedBook 4964, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1952