Skip to content

54 W Upper Ferry RdTrenton, NJ 08628

Built 1930

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block373
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2FD HIST#125
Dwellings1
ZoningBN
Sq Footage1,352
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
34%
Improvement Value:$93,000
66%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,542+6.4%
2024$5,209+5.4%
2023$4,944+1.4%
2022$4,874+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,352DeedBook 6475, Page 1490Recorded2/16/2022

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930