Skip to content

29 Cardinal Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2006

Property Information

Block373
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,104
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
34%
Improvement Value:$102,600
66%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,073+6.4%
2024$5,708+5.4%
2023$5,418+1.4%
2022$5,341+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960