Skip to content

612 Bear Tavern RdTrenton, NJ 08628

Built 1883

Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block373
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class28
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningBN
Sq Footage1,463
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
41%
Improvement Value:$59,700
59%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,008+6.4%
2024$3,767+5.4%
2023$3,576+1.4%
2022$3,525+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1883