Skip to content

Mercer County Airport(Unit C103)Trenton, NJ 08628

Built 1997

Last Sale Date
Mar 1, 2023

Property Information

Block373
Lot7.01
QualifierC103
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
DescriptionHANGAR CONDO
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$59,900
100%
Total Assessment$59,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,356+6.4%
2024$2,215+5.4%
2023$2,102+1.4%
2022$2,072+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6518, Page 783

Property Sale

SaleMulti
$30,985
DeedBook 3302, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1997