Skip to content

1523-25 Parkway Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1982
Commercial

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block375
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
DescriptionCOMMON ELEMENTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$13,332+7.3%
2011$12,421+2.4%
2010$12,127+3.4%
2009$11,727+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6568, Page 764

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 4117, Page 244

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982