Skip to content

140 Central Ave WTrenton, NJ 08628

Built 1903

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Jun 10, 1999

Property Information

Block383
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD H#119
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,945
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,500
34%
Improvement Value:$152,400
66%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,081+6.4%
2024$8,536+5.4%
2023$8,102+1.4%
2022$7,987+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 3618, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1903