Skip to content

24 Railroad AveTrenton, NJ 08628

Built 1952

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block386.01
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,603
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
38%
Improvement Value:$120,200
62%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,473+6.4%
2024$7,024+5.4%
2023$6,667+1.4%
2022$6,572+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 6245, Page 1596

Property Built

Built

Year Built: 1952